BEHCET AYDOĞAN


MARDİN MEDYASININ DEĞİŞEN YÜZÜ

Yerel medyanın geçmişten günümüze süregelen aşamalarına bakıldığında epey bir yol kat ettiğimizi görüyoruz.


MARDİN MEDYASININ DEĞİŞEN YÜZÜ

Yerel medyanın geçmişten günümüze süregelen aşamalarına bakıldığında epey bir yol kat ettiğimizi görüyoruz.
Öncelikle bilmeyenler için o dönemlerden, günümüze bazı gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.
1980-1990 lı yıllardan beri bazı dönemler dışında sürekli bu alanda hizmet vermiş birisi olarak, bugün geldiğimiz nokta, kıyaslanmayacak imkanlarla dolu bir  durumuna gelmiştir.
80`li yıllardaki imkansızlıklarına rağmen bizim gibi mesleğe gönül vermiş insanların gayretlerini unutmamak lazım. Tipo baskı teknolojisiyle çalışıldığı için fotoğraf kullanmak istisnalar dışında imkansızdı, dolu dolu haberlerle ve köşe yazılarıyla dolu gazete çıkıyordu ortaya.
Hurufatlarla mizanpajlarını düzenlediğimiz gazeteler peşi sıra tipo`dan döküldüğü andaki heyecan hiç unutulamayacak bir duyguydu, ve de  matbaanın kapısında gazete bekleyen, okumaya meraklı insanlarımızın heyecanını da unutmamak mümkün değil. Belki de geldiğimiz bu günlerde aradığımız ve eksikliğini hissettiğimiz nokta da bu okuma meraklısı insanların bu alışkanlıklarının kaybolmasıdır, bu da bir kayıptır aynı zamanda.
Gazeteler baskıdan çıktıktan sonra ilçenin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bizzat hazırlayanlar tarafından dağıtılır sonra Ankara`daki beli bir kaç adrese postayla gönderilirdi.

Bugün özelikle bilişim sektöründeki gelişmeler ve de Yerel Medya`nın gelişmesine katkıda bulunan özellikle Basın İlan Kurumu`nun büyük bir katkısı vardır. Mardin de 2014 yılı mayısında şube açan basın ilan kurumu yerel medyanın sıçrama yapmasında aktif rol oynadı  şube kuruluş aşamasından sonra göreve başlayan Sayın Adnan Günbegi´nin hiç kuşkusuz yerel medyanın gelişimde ve çağa uygun bir gazeteciliğin hayata geçirilmesinde büyük emek ve çabası olmuştur artık gazetelerin sayfa tasarımları,haber kalitesi internette yayını basın yayın ve enformasyonun Anadolu uygulaması yaynet de yayınlanması önemli gelişmelerdir, Günbegi´ye insani yönüne bakıldığında da ekonomik durumu kötü olan medya mensupları için girişimlerde bulunarak onlara maddi yardımlar sağladı, gazetecilerin eğitimi için hafta sonu tatillerinde il ve ilçeler arasında gazeteciler arasında dayanışma ve daha iyi gazete yayını için önemli uğraşlar verdi, daha fazla ilan alımı için kamu kurum ve kuruşlarının tamamına yakınını ziyaret etti,daha önce reklam verme geleneği olmayan büyükşehir belediyesinin reklam vermesi sağlandı,gazeteciler adına hatıra orman çalışması yaptı,yerel haber için sahada eleman isteyen müdürün bu tutumu bazı meslektaşlarımızın ilk başta tepkisine rağmen sonradan her şey yavaş yavaş düzelmeye başladı  bunun yanında  kısıtlı imkanlarla ve de mesleğe büyük bir sevgiyle bağlı insanların her ne pahasına olursa mesleklerini devam ettirme gayretleri takdire şayandır. Mesleğe gönül vermiş insanların gazete satışlarıyla veya tirajlarıyla beli bir maddi kazanç elde etmeleri mümkün olamıyor ne yazıkki, bu 1980 lerde de öyleydi, geldiğimiz 2015 de de aynı durum devam ediyor, haliyle bu kadar maliyetli ve bir o kadar fedakarlık isteyen bu işten çalışanların  geçimlerini sağlamaları ve mesleklerini devam ettirme şansları pek olmuyor ne yazık ki.
Kamu kurum kuruluşlarından gelen destekleyici ilanlar ve halktan gelen 3-5 zayi ilanı olmazsa ne gazetenin kağıt maliyeti, ne boya maliyeti, ne de çalışanların maaşını ödeyemezsiniz, her ay üstüne cebinizden koymanız lazım ve çoğu zaman da öyle olmuştur. 
Tam da burada Basın ilan kurumunun bu konudaki katkısı büyüm önem taşıyor.
Türkiye genelinde, Merkezi İstanbul´da bulunan kurumun İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın,  Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illerindeki şubeleriyle hizmet vermektedir. Kurum, resmî ilânlarla, kamu kurum ve kuruluşlarına ait reklâmların, vasıfları Genel Kurul tarafından tespit edilen mevkutelerde, fikir ve içtihat farkı aranmaksızın resmi ilanlara yayınlanmasına aracı olmaktadır. Resmî ilân ve reklâmların mevkutelerde yayınlatılmasına aracı olan kurum, çeşitli sosyal ve ekonomik görevler de üsleniyor. Mevkutelere kredi açmak, basın derneklerine yardımda bulunmak, basın mesleğinde fikren ve bedenen çalışanlara borç vermek, yine bu kişilerden yardıma muhtaç olanlarıyla, ölenlerin yardıma muhtaç ailelerine para yardımı yapmak ve her türlü sosyal girişimde bulunmak da görevleri arasındadır. 

Mardin`de açılan şube kanalıyla ilimiz ve ilçelerimizdeki gazeteler ve gazetecilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmeye çalışılıyor Gelinen noktaya bakıldığında bu alanda büyük mesafeler katedildiğini hemen farkedebiliyoruz. 
Kurum en son gazetelerin mizanpajlarındaki düzensizliğine el atarak daha derli toplu, kurumsal bir imaj kazandırmaya yönelik katkılar sunmuştur, gazete tasarımlarında büyük değişklikler göze çarpmaktadır.
Yereldeki tüm gazetelerin Türkiye`nin her yerinden okunabilme imkanının sağlanması ise çok güzel bir gelişme. Gazete baskıya hazır hale getirildikten sonra kurumun verdiği internet adresine yükleniyor ve Türkiye genelinde tüm okuyucularıyla buluşabiliyor. 
Daha önce dar bir alanda kısıtlı imkanlarla hazırlanan gazetelerimiz, şimdilerde basıldığı andan  hem Türkiye`deki hem de dünyadaki tüm okurların hizmetine sunulmaktadır.  
Bu yüzdendir ki gazetelerin hem görsellik, hem de içerik bakımından doyurucu olması gerekmektedir.

İşte genelleşen, Yerel Medyamızın geldiği son nokta.